Allekirjoittaneen ensimmäinen reissu Lappeenrantaan starttasi Lahdesjärven ABC:lta. Matka sujui yllättävän kivuttomasti ja amispisteitä ei saatu kerrytettyä. Susirajalle saapumisen jälkeen pidettiin palaveri ja painotettiin valmiutta peliin. Peli ei kuitenkaan alkanut aivan suunnitelmien mukaisesti ja bussijalka ei ollut vain legendaa. Kaveri liikutti palloa nopeasti ja Rasia oli ensimmäisen erän täysin vastaantulija.
Toiseen erään Rasia tuli huomattavasti paremmin mutta valitettavasti parannus ei tuottanut toivottua tulosta. Kaveri osui ensimmäisen erän neljän maalin lisäksi vielä kolmesti ennen summeria ja erätauolle siirryttiin tylyin 7-0 numeroin.
Kolmanteen erään kaivettiin ässä hihasta(nakki kukkarosta) ja annettiin joukkueen turkulaisvahvistukselle Elias “Tiikeri” Tigerstedille mahdollisuus näyttää, löytyykö Varsinais-Suomesta maalivahtiosaamista. Valmennuksen tekemät muutokset toivat selvästi tulosta, peli parani loppua kohden ja Rasiakin sai kuparisen rikki ennen kuusikymppisen päättymistä. Viimeisen erän voitto oli laiha lohtu lopputuloksen ollessa 8-3 kotijoukkueen hyväksi.
Reissulta ei jäänyt kotiinviemisiksi kuin kasa kokemusta ja määrittelemättömän suuri sakko kolmannen erän pelaanneelle veräjänvartijalle tyylikkäästä tuuletuksesta.
Joukkue | O | ME | P |
LFT | 17 | (+42) | 39 |
Soittorasia | 18 | (+27) | 36 |
LASB Hml | 18 | (+10) | 31 |
KU-68 | 18 | (-8) | 24 |
SB Luja | 17 | (0) | 23 |
KeihäsKruunat | 17 | (-28) | 16 |
Nokian KrP Akatemia | 17 | (-43) | 14 |