Soittorasialla oli pelin alussa odotetusti parempi liike ja V&L joutui pelaamaan sääntöjen rajamailla pysyäkseen mukana. Teemu Jokela teki Soittorasille ensimmäiseen erään pari maalia ylivoimalla. Tasakentällisin osuivat todella hyvällä liikkellä pelanneet Matti Riutta ja Roope Pöyry. V&L sai yhden maalin onnekkaalla ohjauksella.
Toisessa erässä Soittorasian hyvä viisikkopeli tuhosi lopullisesti V&L:n peli-ilon. Peli oli tarkempaa, eikä juuri mitään tapahtunut. Ainoa mainitsemisen arvoinen asia erästä on Soittorasian Juuso Puolakkaisen ensimmäinen 2.div maali lähivaparista.
Kolmannessa erässä V&L jätti pelaajia kärkkymään ja oli taas toista erää aktiivisempi. Tämä palkittiin vaarallisilla vastaiskuilla ja hyvillä pyörityksillä Soittorasian päädyssä. Soittorasian ylivoimamaali erän puolivälissä lannisti kuitenkin taas V&L:n ja erän loppu oli pelailua Soittorasian hallinnassa. Erän sykähdyttävin hetki oli aivan ottelun lopussa, kun Teemu Jokela (4+1) sai kauden ensimmäisen syöttöpisteensä. Teemun tehot on nyt 26+1. Soittorasia otti rutiinisuorituksella lopulta 9-1 voiton.
Mielenkiintoisinta pelissä oli varmasti Periscope-lähetys. Kannattaa katsoa ja kuunnella selostukset ja erätaukohaastattelut vielä kun voi:
– Ensimmäinen erä: https://www.periscope.tv/w/1OdKrkLknrQGX
– Toinen erä: https://www.periscope.tv/w/1jMJgzwanQjGL
– Kolmas erä: https://www.periscope.tv/w/1lPKqgeDnvWJb
Pöytäkirja: http://floorball.fi/tulokset/#/ottelu/sr-v-l/9235/302
| Joukkue | O | ME | P |
| Soittorasia | 8 | (+22) | 19 |
| LFT | 7 | (+19) | 16 |
| TFT | 7 | (+4) | 16 |
| Ilves II | 8 | (-7) | 11 |
| SB Luja | 8 | (-8) | 8 |
| KU-68 | 8 | (0) | 7 |
| KeihäsKruunat | 6 | (-30) | 1 |