Kevät on täällä, ja sen huomasi jo ennen ottelun alkua. Alkulämmöt hallin ympäri juostessa olivat perinteisen pölyiset; hiekkapöly narskui hampaissa ja kutitti kurkkua, kun valmistauduimme kauden viimeiseen rutistukseen.
Vastassa oli Höntsääjät, ja vaikka kummallakaan joukkueella ei ollut pelissä enää varsinaisia panoksia, oli ilmassa suuren urheilujuhlan tuntua. Soittorasian kauden viimeinen peli haluttiin pelata kunnialla loppuun asti, ja niin myös tehtiin.
Ottelun ehdoton valopilkku ja suurin puheenaihe nähtiin ajassa 13:02. Koko kauden kestänyt odotus palkittiin, kun Makku räjäytti pankin! Kyseessä oli Makkun kauden ensimmäinen ja samalla ainoa maali, mutta sitäkin komeampi osuma. Maali syntyi Johanneksen upeasta esityöstä, ja Makkun tuuletukset kertoivat kaiken – tätä oli todella haettu!
Maalinteon makuun pääsi toden teolla myös allekirjoittanut. Pallo löysi tiensä verkkoon peräti neljä kertaa, mistä suuri kiitos kuuluu erinomaisille tarjoiluille. Maalit syntyivät Teemun, Kallen (kahdesti) ja Vernerin esitöistä. Oli ilo viimeistellä, kun pelikaverit pelasivat paikat näin mallikkaasti.
Peli päättyi lopulta riemukkaaseen 7–4-voittoon. Kausi on nyt paketissa, ja mikäpä sen hienompaa kuin lopettaa pelit kahteen peräkkäiseen voittoon. Tästä on hyvä suunnata kohti saunailtaa!
#56
| Joukkue | O | ME | P |
| Soittorasia 2 | 10 | (+16) | 16 |
| PirHi | 10 | (+26) | 14 |
| D-Kone | 10 | (-2) | 10 |
| HLJ | 10 | (-3) | 9 |
| SB KK | 10 | (-24) | 6 |
| HuHu | 10 | (-13) | 5 |