Toisessa päivän pelissä vastustajana oli D-kone, jonka miehistöstä löytyi tuttuja pelaajia. Alkulämmittelyt jäivät taas suhteellisen lyhyiksi. Kokoonpanoon tehtiin muutoksia kun pakiksi nousi Kallio, hyökkääjiksi R.Utriainen ja Huttunen loukkaantuneen Tukiaisen tilalle sekä maalille Väinölä. Ensimmäinen erä mentiin pitkälle D-koneen hallitessa ja vain Markon hyvät torjunnat pelastivat lukemat taululla D-koneelle 1-0. Johtomaali pääsi syntymään, kun karvattiin liian ylhäältä ja vastustaja pääsi ylivoimahyökkäykseen jälkeen poikittaissyötöstä maalaamaan.
Toisessa erässä peli hieman tasoittui ja Rasia sai luotua hiukan enemmän paikkoja. D-kone kuitenkin pääsi hienolla ohjauksella tekemään 2-0 johtomaalin, joka upposi vastuttamattomasti oikeaan yläpesään.
Kolmannessa erässä joukkueen poliisina tunnettu Ketonen otti taktisen jäähyn joukkueen herättelemiseksi ja tämän seurauksena molemmista joukkueista pelaajat jäähylle. Jäähyjen johdosta kentälle tuli enemmän tilaa ja hienon syöttökuvion johdosta pelaajavalmentaja Ylisiurua pääsi tekemään kavennusmaalin Rajan syötöstä. Tästä Rasia sai energiaa peliin ja kohta päästiin pelaamaan ylivoimaa. Väänäsen syötöstä Rajan pääsi laukomaan oikeasta laidasta tasoitusmaalin. Kun aikaa oli jäljellä 2 ja puoli minuuttia, D-kone pääsi iskemään valitettavan johtomaalin. Ottelun viimeiseksi minuutiksi Rasia otti aikalisän ja maalivahti pois. Kovan myllytyken johdosta Jääskö syötti maalin takaa pakille, jonka veto pomppasi maalivahdin yli ja pallo jäi pomppimaan maalinedustalle. Ankaran miekkailun jälkeen Niiranen pääsi iskemään pallon maaliin, mutta maali hylättiin todella kyseenalaisesti maalivahdinalueella pelaamisesta. Kapteenin omien sanojensa ja muiden läsnäolijoiden mukaan jalat olivat maalivahdinalueen ulkopuolella ja ennemmin vastustajan pelaaja oli moken alueella. Aikaa oli jäljellä enää 5 sekuntia, jolloin loppulukemiksi jäivät tylyt 3-2 lukemat D-koneen hyväksi.
Seuraavaksi pelit jatkuvat kotiturnauksella Tamppiareenalla 24.10 lauantaina, jolloin vastustajiksi tulevat RoPo ja IRA. Kaikki Soittorasia2:n fanit ovat tervetulleita paikalle jännittämään ja kannustamaan joukkueen otteita nousta 4.divariin.
7:33 1-0 D-Kone
21:44 2-0 D-Kone
31:04 2 min D-Kone
31:04 2 min Ketonen Jouni
32:26 2-1 Ylisiurua Tuomas, Raja Anssi
36:01 2 min D-Kone
37:32 2-2 YV Raja Anssi, Väänänen Jesse
42:31 3-2 D-Kone
Joukkue | O | ME | P |
SC Susibandy | 4 | (+13) | 8 |
SC Lääderi | 4 | (+9) | 7 |
Soittorasia 4 | 4 | (+10) | 6 |
Höntsääjät | 4 | (+2) | 5 |
IkU | 4 | (0) | 4 |
TahVe II | 4 | (-9) | 4 |
Soittorasia 2 | 4 | (-2) | 2 |
KyPo | 4 | (-10) | 0 |
HLJ | 4 | (-13) | 0 |
Joukkue | O | ME | P |
SC Susibandy | 4 | (+13) | 8 |
SC Lääderi | 4 | (+9) | 7 |
Soittorasia 4 | 4 | (+10) | 6 |
Höntsääjät | 4 | (+2) | 5 |
IkU | 4 | (0) | 4 |
TahVe II | 4 | (-9) | 4 |
Soittorasia 2 | 4 | (-2) | 2 |
KyPo | 4 | (-10) | 0 |
HLJ | 4 | (-13) | 0 |